تور مالدیو،مالدیو

 

تور مالدیو

مالدیو مجمع الجزایری است که در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند وبین قاره آفریقا وآسیامجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و یکی ازبهترین مقاصدگردشگری تور مالدیو است کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های اقیانوس هند، ششصد کیلومتروشهرکرالاست است. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد. جمهوری مالدیو مجمع‌الجزایری متشکل از هزاروصدونودودو جزیره مرجانی است که در بیست وشش گروه آب‌سنگی گروه‌بندی می‌شوند. این جزایر در پهنه‌ای آبی در حدود نود هزار کیلومتر مربع پراکنده‌اند اما کل مساحت خشکی آن‌ها فقط دویست ونودوهشت کیلومتر مربع است. بزرگترین جزیره پنج کیلومتر مربع مساحت دارد و در مالدیو تنها نه جزیره با مساحتی بزرگتر ازدوکیلومتر مربع وجود دارند. دویست ودو عدد از جزایر مسکونی و هشتادوهشت جزیره دیگر دارای اقامتگاه‌های گردشگری هستند.. پایتخت مالدیو جزیره زیبای ماله است. جمعیت این کشور سیصدوبیست وهشت هزار نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.

زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی کهن داراست. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هندوستان وآمیخته آریایی و دراویدی می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـِجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.

دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال هزارونهصدوشصت وپنج از بریتانیا مستقل شد.

کشورمالدیو هم از نظرجمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین یک ونیم متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. بلندترین نقطه این کشور تنها دویست وچهل سانتیمترارتفاع دارد. شهرماله، پایتخت مالدیو صدوچهار هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌هادراین شهر است.

مجمع الجزایر مالدیو از مکان‌های جذاب ورویایی برای علاقمندان به زندیستگاه های زیر اقیانوس وغواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی بهمراه مربیان مجرب در این جزایر وجود دارد.از دیگر جذابیتهای این کشور ماساژ مالدیویست که در نوع خود بینظیر است

پدیده گرم شدن زمین ومالدیو

زمانی که نخست وزیر مالدیو به هیئت دولت خویش دستور داد تا غواصی یاد بگیرند محافل خبری این خبر را به صورت طنز گونه منتشر کردند حتی برخی گمان کردند که محمد ناشید در پی افزایش جاذبه‌های توریستی کشورش است ولی در اصل غرق شدن مالدیو در اب‌های اقیانوس بر اثر گرم شدن زمین واقعیتی بود که محمد ناشید و هیئت دولتش سعی داشت تا به وسیله جلسه نا متعارفشان به جهانیان گوشزد کنند.پدیده بالا امدن سطح اب اقیانوس‌ها حدودا با یک سوم جمعیت جهان به طور مستقیم سر و کار دارد کشور مالدیو نیز به علت ارتفاع بسیار کم از سطح دریا مطمئنا با مشکل قرق شدن روبه رو خواهد بود.

 

: