جذابه های دیدنی آنکارا
مقبره آتاتورک
مقبره آتاتورک آنکارا ،موسس جمهوری ترکیه، بر روی تپه ای خیره کننده در بخش "آنیتپ" شهر قرار دارد که در سال ۱۹۴۴ بنا و در 1953 کامل گردید .این مقبره ترکیبی از معماری باستانی و مدرن بوده و به عنوان یک دستاورد معماری مدرن ترکیه بدون رقیب بر جای مانده است. بنایی ساده که حیاط بزرگی پوشیده با کفپوش های موزاییکی دارد.
مسجد حاجی بایرام
مسجد حاجی بایرام یکی از جاذبه های توریستی و دیدنی آنکارا بوده که گردشگران  تور آنکارا برای بازدید از آن راهی این مکان تاریخی می شوند . این مسجد در سال 1428 توسط معمار زبر دست ، سینان مصادف با قرن 16 بنا گردید اما در حا ل حاضر مشخصات مسجد با معماری قرن 17 و 18 مطابقت دارد . این جاذبه ی توریستی در مجاورت آرمگاه حاجی بایرام  ولی (بنیان گذار فرقه بایرامی ) که صوفی سرشناس و برجسته ای در زمان خود بود ، در محله اولوس و بعد از معبد آگوستوس قرار گرفته است . مقبره این صوفی در کنار محراب واقع شده که معرف مقبره های قرن 15 می باشد . دیوارهای مسجد حاجی بایرام از آجر و قطعات سبز رنگی ساخته شده که در شب با وجود نورپردازی های متعدد ، زیبایی آن دو چندان شده و مراسم رسمی و غیر رسمی زیادی در آن صورت می پذیرد .
آبهای گرم و معدنی شهرستان " هایمانا"
آبهای گرم و معدنی شهرستان " هایمانا" در جنوبی ترین بخش آنکارا یکی از منابعی است که قدمت تاریخی داشته و در دوران رومیها، بیزانسیون، سلجوقیان و عثمانیان همچنان مورد استفاده قرار داشته است. فعالیتهایی که در قرن نوزدهم برای انتقال بخشی از این آبهای شفا بخش به آنکارا انجام گرفته است، اهمیت زیاد این منابع را نشان میدهد.
ارگ آنکارا
ارگ آنکارا، بر روی تپه ای در مرکز آنکارا واقع شده است و یکی از نمادهای پایتخت به شمار می رود.دیوار های این بنا که به طول 14-16 متر هستند .زیر بنای این ارگ توسط غلاطیه ایها بر روی یک رخنمون گدازه مهم بنا شد و توسط رومیها تکمیل شد. رومی های شرقی و سلجوقی ها بازسازیها و الحاقاتی را انجام دادند. ناحیه اطراف و داخل ارگ که قدیمیترین بخش آنکارا است، حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی است. همچنین نواحی سرسبزی برای استراحت وجود دارند.
حمام رومی
حمام رومی سازه ای تاریخی است که نماد استقلال آتاتورک و مردم ترک در مبازرات استقلال طلبانه به شمار می رود که در بخش شمالی میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار دارد . حمام هایی تاریخی که قدمت آن به قرن سوم بعد از میلاد مسیح می رسد.اطاق سرد ،اطاق خنک و یک اطاق گرم که در زمان امپرطور Caracalla.به افتخار آسلپیوس ،خدای طب احداث شد.امروزه شما می توانید سیستم گرمایش قدیمی و اطاق مخصوص پوشیدن لباس ها را مشاهده کنید .
تئاتر رومی

تئاتر رومی آنکارا یکی از جاذبه های توریستی با قدمت بسیار است که تاریخ آن به قرن دوم بعد از میلاد می رسد و مورد توجه مسافران تور آنکارا قرار دارد . این سازه قدیمی در سال 1982 کشف شد و یک سال بعد حفاری ها جهت کشف دیگر آثار به جای مانده از ساختمان تئاتر رومی آغاز گردید . بعد از جست و جوی بسیار ، چندین مجسمه رومی کشف شد که اکنون در موزه تمدن آناتولی به نمایش گذاشته شده اند . حفاری ها جهت رویت قسمت مربوط به تماشاچیان هنوز ادامه دارد .

ستون ژولین
ستون ژولیون یکی از آثار باستانی پایتخت محسوب می شود که مورد توجه گردشگران تور آنکارا بوده و در بخش اولوس شهر آنکارا واقع شده است .قدمت این سازه تاریخی به سال 362 بعد از میلاد بر می گردد . در آن زمان ستون ژولیون که ارتفاعی 15 متری دارد ، به دستور امپراطور Julian the Apostate برای بزرگداشت یک ملاقات احداث شد که یک دکوراسیون برگی مرسوم نیز بر سر ستون آن قرار دارد . این بنای تاریخی در سال 1935 در پارک “گوون” ساخته شد .
مسجد اصلان حانه
مسجد اصلان حانه ، بنایی قدیمی مربوط به دوره سلجوقی بوده که در سال 1290 ساخته شد  و نمایانگر معماری ترکیه باستان می باشد . این مسجد تاریخی که در ساخت آن سنگ و موزائیک هایی زیبا به کار رفته است ، در نزدیکی ارگ آنکارا بوده و یکی ا زجاذبه های دیدنی آنکارا محسوب می شود که مورد توجه گردشگران تور آنکارا قرار دارد . یکی از قسمت های جالب توجه مسجد اصلان حانه سقف چوبی و پیچیده آن است که توسط 24 ستون استوار مانده است . به دلیل وجود چندین مجسمه ی شیر در ساختمان مسجد ، نام این بنا را در گذشته ، Arslanhane  یعنی خانه بوده است .
مسجد اهی الوان
مسجد اهی الوان آنکارا از بناهای تاریخی و توریستی در مرکز ترکیه است که گردشگران  تور آنکارا از آن به عنوان مهم ترین جاذبه توریستی پایتخت بازدید می نمایند . این مسجد که یکی از قدیمی ترین مساجد آنکارا به شمار می رود ، در نزدیکی ارگ آنکارا و بر روی شیب صخره ای در بخش اولوس واقع شده است . قدمت این سازه تاریخی به سال 1382 میلادی ، مقارن با اواخر قرن 14 و اوایل قرن 15 برمی گردد . به دستور سلطان محمد اول مسجد اهی الوان آنکارا در سال 1413 بازسازی شد و مانند سایر مساجد دوران سلجوقی ، بدون منبر بوده و ظاهری ساده دارد ؛ 12 ستون چوبی که درون مسجد به کار رفته مربوط به دوران بیزانس و رومی ها می باشد .
مسجد ینی جناب احمد
مسجد ینی جناب احمد آنکارا یکی از مساجد مهم دوران عثمانی است که قدمت آن به قرن 16 میلادی می رسد . این مسجد که یکی از شاهکارهای معمار زبر دست سینان است ، در خیابان اولوجانلار شهر آنکاراقرار دارد . در نمای ساختمان مسجد ینی جناب احمد آنکارا از سنگ سماق قرمز استفاده شده و در ساخت منبر و محراب آن نیز ، سنگ مرمر سفید به کار رفته است . این مسجد یکی از آثار تاریخی آنکارا به شمار می رود که دوستداران آثار تاریخی از آن بازدید می نمایند .
معبد آگوستوس
معبد آگوستوس که قدمت آن به 10 سال بعد از میلاد مسیح می رسد ، توسط پادشاه غلاطیه ای ، پیلامنس و به یاد آگوستوس ساخته شد. بعد ها و در قرن دوم میلادی این بنا به دست رومیان بر روی دژ باستانی آنکارا بازسازی گردید. این معبد تاریخی در بخش اوموس شهر شهر قرار گرفته است. پیمان سیاسی آگوستوس که دستاوردهای سیاسی اورا شرح می دهد به دو زبان لاتین و یونانی بر دیوارهای معبد حک شده است.آگوسستوس قبل از مرگ ،لیستی از اموال خود تهیه کرد که در برگیرنده 4 دستاورد مهم بود ، این اموال بعدها توسط رومیان باستان کشف شد . با گذشت سالها و به مرور زمان و تاثیر شرایط آب و هوایی بر این  سازه ، باعث شد تا نام این معبد باشکوه و عظیم در سال 2002 در لیست بناهای تاریخی در معرض خطر جهان که نیاز به مرمت دارند قرار بگیرد.مرمت و بازسازی آن توسط دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا و دانشگاه Trieste ایتالیا در همان سال آغاز گردید و معبد آگوستوس  از خطر نابودی حفظ شد.