جذابیت های استانبول
مسجد ایا صوفیه
مسجد ایا صوفیه در استانبول یکی از مکان های دیدنی محسوب می شود . این مسجد نخست عبادتگاه مسیحیان بود که به فرمان سلطان محمد دوم  به مسجد تبدیل شد . ارتفاع گنبد این مسجد تاریخی از زمین 55 متر و قطرآن 31 متر است . با گذشت سال ها ، به صلاح دید بنیان گذار جمهوری ترکیه ، مسجد ایا صوفیه به موزه مبدل گشت و همه ساله بیش از یک میلیون گردشگر  تور استانبول  از آن بازدید می کنند.
مسجد سلطان احمد
یکی از مناطق دیدنی استانبول مسجد سلطان احمد می باشد .مسجد سلطان احمد به سفارش سلطان احمد و به دست معمار سینان با 6 مناره احداث شد. این بنا به دلیل رنگ آمیزی داخلی به رنگآبی کبود  به مسجد کبود معروف است . مسجد سلطان احمد از مکان های توریستی و تاریخی استانبولمحسوب می شود .
کاخ توپکاپی
کاخ توپکاپی استانبول در دوران عثمانی ، در محل تلاقی تنگه بسفر ، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره ، در سال 1478 ساخته شد . این کاخ تاریخی متعلق به قرن 15 تا 19 بوده که توسط سلطان محمد فاتح احداث شد و شامل باغی زیبا و با شکوه می باشد . سمت راست کاخ ، نمایشگاهی از وسایل قیمتی دوران امپراطوری عثمانی و سمت چپ آن حرمسرا واقع شده است . ردای حضرت محمد نیز در بخش میانی کاخ توپکاپی نگه داری می شود .
کاخ دولما باغچه
کاخ دولما باغچه یکی از مکان های تاریخی و با شکوه استانبول است که در بخش ساحلی و اروپایی شهر و در تنگه بسفر واقع شده است . در اواسط قرن 19 میلادی این کاخ به فرمان سلطان عبد المجید اول بنا شد . این کاخ 600 متری که یکی از مکان های دیدنی استانبول بمحسوب می شود ، دارای 56 ستون و چلچراغی عظیم با وزنی معادل 5.4 تن است که 750لامپ داشته و مورد توجه و اقبال گردشگران تور استانبول قرار دارد .
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول یا کاپالی چارشی بزرگ ترین بازار مسقف جهان است . این بازار به محله سلطان احمد نزدیک بوده و دارای رستوران ها ، کافه ها ، مساجد و آثار تاریخی مهمی است . انواع کالاها و مایحتاج خانواده ها و سوغات و صنایع دستی ترکیه در این بازار ارائه می شود . بازار کاپالی چارشی یکی از مراکزدیدنی مهم استانبول محسوب می شود .   
موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی استانبول که از مکان های دیدنی منطقه به شمار می رود ، در سال 1891 به بهره برداری رسید که شامل سه ساختمان مجزا می باشد . یکی از این ساختمان ها به موزه شرق باستان اختصاص داده شده و بسیاری از اشیا عتیقه که نماد تمدن ترکیه است ، در این موزه نگه داری می شوند . ساعت بازدید 9.5 صبح الی 5 بعد از ظهر

میدان تکسیم
میدان تکسیم در بخش مرکزی و اروپایی استانبول قرار دارد که یکی از مناطق پر جنب و جوش شهر محسوب می شود و اطراف آن رستوران ها ، هتل ها و کافه های لوکس و زیبایی قرار دارند . در سال 1922 نیز ساختمان جمهوریت در بخش غربی این میدان به یاد جمهوری ترکیه ساخته شد .
کلیسا چورا
کلیسا چورا در ابتدا کلیسا و با گذشت زمان به مسجد و سپس به موزه مبدل شد . ساختمان کلیسا چورا به شکل فعلی آن ، در سال 1500 احداث شد . این کلیسا که یکی از مکان های دیدنی استانبول محسوب می شود ، در بخش شمال غربی منطقه سلطان احمد واقع شده است . آثار باقی مانده در این کلیسا نمایانگر هنر دوران بیزانس می باشد .
برج گالاتا
برج گالاتا در استانبول یکی از قدیمی ترین برج های دنیا و بناهای تاریخی شناخته شده در استانبول است که در سال 528ساخته شده و سابقه آن به قرون وسطی می رسد . از قسمت بالای برج چشم اندازی زیبا و ناب از تنگه بسفر ، پل بغاز و خلیج هورن را می توان مشاهده کرد . ساختمان برج  در سال 1348 با سنگ مرمت شد و به برج مسیح شهرت یافت . برج گالاتا شامل 9 طبقه است که کلاه استوانه ای آن 70 متر بالاتر  از سطح فاصله دارد . 
قلعه روملی حصار
قلعه روملی حصار استانبول یکی از جاذبه های دیدنی استانبول است که در ساحل روملی و تنگه بسفر قرار داشته و یکی از قلعه های با قدمت ترکیه محسوب می شود . قلعه روملی حصار دارای معماری شگفت انگیز بوده که به دستور سلطان محمد فاتح و در سال 1452 ، قبل از تسخیر استانبول و در مدت چهار ماه ساخته شد . ارتفاع دیوار های این قلعه تاریخی و مستحکم به 82 متر می رسد .
کلیسا سیسترن
کلیسای سیسترن که با عنوان قصر سانکن نیز شناخته می شود یکی از مکان های تاریخی در استانبول است که دارای سازه ای عظیم و مستحکم می باشد . سقف این کلیسا را 335 ستون بالا نگه داشته و منظره ای زیبا ایجاد کرده است . هنوز هم در راهروهای کلیسای سیسترن آب کمی جریان دارد .
مسجد سلیمانیه
مسجد سلیمانیه استانبول که جزو مساجد جامع استانبول محسوب می شود ، در سال 1550 تا 1557 ، به فرمان سلطان سلیمان اول ، به دست معمار زبردست ، سینان آغا ساخته شد . سبک معماری این مسجد مانند سایر کارهای او ترکیبی از معماری اسلامی و اروپایی می باشد . در ساخت این مسجد باشکوه چهار مناره یا گل دسته به کار رفته است . گنبد آن نیز دارای ارتفاع 53 متری و قطر 27.5 متری می باشد . 
موزه هنرهای اسلامی
موزه هنرهای اسلامی کاخ ابراهیم پاشا صدراعظم با تدبیر سلطان سلیمان قانونی معروفترین پادشاه عثمانی است . یونانی زاده ای که سرنوشتی مشابه امیر کبیر در دوره پادشاهی ناصر الدین شاه داشته و با دسیسه اطرافیان پادشاه بکشته شد . وی که از علاقه مندان هنر و ادبیات غرب بود کاخ زیبایی در نزدیکی توپکاپی داشت که بعد از مرگش سرنوشت دیگرگونی یافت .
برج دختر

برج دختر استانبول بر بلندای صخره اي بزرگ و صاف که در میان تنگه بسفر واقع شده است. اگر از مردم استانبول بپرسيم که دوست داشتني ترين بناي استانبول کجاست، همه برج دختر را معرفی می کنند . همه اينها به دلیل داستانهاي عاشقانه زیادی است که درمورد آن نقل مي کنند. برج دختر، سرچشمه الهام بسياري از شاعران، نويسندگان و نقاشان داخلي و خارجي بوده و موضوع  آثار هنرمندان بوده است .

بازار ادویه جات
بازار ادویه جات در قرن هفدهم میلادی بنا گردید و در اصل به خاطر ادویه جات متنوع ، روغن های شرقی ، میوه جات خشک ، خاویار و سوغاتی های ترکی که در آن به فروش می رسد ، شهرت دارد . خیابان هایی که به این بازار منتهی می شود ، مملو از آثار هنری ، صنایع دستی و مرغوب ترین پنیرها و زیتون هاست . 
جزیره بیوک آدا

جزیره بیوک آدا یکی از جزایر معروف و توریستی استانبول است . استفاده از کالسکه به جای ماشین و موتور دلیل شهرت این جزیره زیبا شده است . طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل و پاک ، خانه های ویلایی با باغچه ها و حیاط های سر سبز باعث آرامش انسان می گردد . شما می توانید بوسیله درشکه در طی مدت 2 ساعت دور تا دور جزیره را بگردید . اطراف اسکله  پر از رستورانها ، کافه هاو مغازه هایی متعدد است . جنوب جزیره ، محوطه جنگلی بیوک آدا بوده که این بخش را فقط با قایقها می توانید دید .

مسجد رستم پاشا
مسجد رستم پاشا نماد معماری و کاشی کاری عثمانی بوده و در سال 1561 میلادی به دستور وزیر ارشد و داماد سلطان سلیمان ، رستم پاشا ساخته شد . این مسجد که یکی از آثار شگفت انگیز معمار سینان است بسیار مورد توجه  گردشگران تور استانبول قرار گرفته است . کاشی کاری منحصر به فرد این مسجد به کاشی کاری ایز نیک معروف بوده و نماد  ثروت و قدرت او می باشد .
کاخ بیلربی
کاخ بیلربی استانبول که در بخش آسیایی تنگه بسفر قرا داشته ، عمارتی زیباست که از گل های مگنولیا پوشیده شده و قدمت آن به قرن نوزدهم میلادی بر می گردد . این بنای عظیم به فرمان سلطان عبدالعزیز ساخته شد که در تابستان ها ، جهت پذیرایی از مهمانان خارجی و مقامات عالی رتبه از آن استفاده می شد . ملکه اژنی ، ملکه فرانسه نیز جز مهمانانی بودند که از ایشان در این کاخ مجلل پذیرایی شد .
تنگ بسفر
تنگه بسفر که یکی از مکان های توریستی استانبول محسوب می شود ، در  واقع  باریکه آبی است که دریای سیاه را به دریای مرمره وصل و قاره اروپا و آسیا را جدا می کند . طول این تنگه 30 کیلومتر و عرض آن بین 700 تا 3550  متر متغیر است . در  دو طرف این تنگه بناهای تاریخی مثل کاج چراغان  و دولما باغچه قرار دارند که در شب با  نورپردازی ، زیبایی آن دو برابر می شود.
کاخ چراغان
کاخ چراغان استانبول در تنگه خلیج شاخ طلایی بنا شده است . دستور فرمان ساخت این کاخ توسط سلطان عبدالعزیز و به واسطه هنرمند معمار سرکیس ، در سال 1871 میلادی صادر شد . کاخ چراغان ، علاوه بر قدمت تاریخی از معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی برخوردار بوده و  با چوب ، سنگ های مرمر ، ستون های حجاری شده ، فرش هایی نفیس ، مبلمانی مجلل  و درهای معبد گونه ، آن را  تزیین کرده اند .  این بنای عظیم در سال 1910سوخت و سرانجام پس از بازسازی و مرمت این کاخ مجلل و افزودن تاسیساتی خاص ، این کاخ را به هتلی 5 ستاره تبدیل کردند  .
خلیج شاخ طلایی
خلیج شاخ طلایی در استانبول یکی از بهترین بنادر طبیعی جهان است که قسمت آسیایی و اروپایی استانبول را از هم جدا می کند . این خلیج شیپوری شکل که یکی از مکان های توریستی در استانبول است ، قدمت آن به دوران امپراطوری بیزانس و عثمانی می رسد ؛ آنها از این منطقه به عنوان مرکز مهمی جهت تجمع کشتی های نیروی دریایی و کشتی های تجاری استفاده می کردند . در واقع خلیج شاخ طلایی ، مدخلی است که با دریای مرمره تشکیل یک شبه جزیره را می دهد   .
تپه های چاملیجا
تپه های چاملیجا که به بام استانبول معروف است ، در قسمت آسیایی استانبول واقع شده است . از بالای این تپه ها می توان تنگه بسفر ، قسمت اروپائی و همچنین بندرگاه و کشتی های پهلو گرفته در بندر را دید . این تپه بلند دارای مناظر زیبای دیگری از جمله تنگه بسفر و پل بوغاز نیز هست . برای رسیدن به چاملیجا، می توان از میدان تقسیم از وسایل عمومی که به قسمت آسیایی می روند استفاده کرد یا از طریق دریا به قسمت آسیایی رفته و از آنجا با تاکسی یا اتوبوس به چاملیجا بروید .