مکانهای دیدنی مشهد تور مشهد بلیط مشهد اماکن متبرکه مشهد

مکان های دیدنی مشهد
مسجد گوهرشاد
مسجد گوهرشاد در دوران تیموری و در سال 821 هجری قمری به فرمان ملکه گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ تیموری بنا شد . این مسجد تاریخی با شکوه در قسمت جنوبی بارگاه حضرت رضا قرار دارد . مسجد گوهرشاد به دلیل اسلوب معماری ، کاشیکاری و خط های زیبا ، به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایران شناخته شده و پربازدید ترین مسجد ایران محسوب می شود . این بنای تاریخی و مذهبی با ارزش در شهر مشهد قرار دارد .
موزه مرکزی آستان قدس رضوی
موزه مرکزی آستان قدس رضوی یکی از مهم ترین موزه های جهان به شمار می رود چرا که اشیا این موزه از حیث کثرت ، ارزش و سلامت قابل توجه اند . موزه ابتدایی در سال 1324 ه . ق در مجاورت مقبره شیخ بهایی افتتاح و 32 سال بعد یعنی در سال 1356 به ساختمان فعلی انتقال یافت . مجموعه های ارزشمند این موزه شامل گنجینه های نفیس قرآن و خط ، هدایای رهبری ، تمبر و اسکناس ، تاریخ مشهد ، سکه و مدال ، صدف ، حلزون و نرمتنان دریایی ، مردم شناسی ، نجوم ، ساعت ، سلاح ، هنرهای تجسمی ، ظروف چینی و بارفتن ، فرش و . . . می باشد .
مدرسه پریزاد
مدرسه پریزاد یکی از قدیمی ترین مدارس مشهد به شمار می رود که بانی آن خانم پریزاد ، ندیمه گوهرشاد آغا و از نوادگان خواجه ربیع می باشد . این مدرسه تاریخی در سال 823 ه . ق بنا و آخرین مرمت آن سال 1368 به پایان رسید . محل قرار گرفتن این مدرسه در مجاورت حرم امام هشتم بوده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید که نشان دهنده ارزش تاریخی بسیار آن است . 
آرامگاه فردوسی
آرامگاه فردوسی در 25 کیلومتری مشهد و در قسمت شمال شرقی آن در بخش طوس واقع شده است . کار ساخت مقبره این شاعر و حماسه سرای ایران از سال 389 الی 419 هجری قمری شروع شد ؛ کتابخانه ، موزه ، چایخانه سنتی و . . . از دیگر بخش های مجموعه فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی می باشد که به همت میراث فرهنگی گردآوری شده و  یکی از مکان های توریستی مشهد محسوب می شود که هر روز میزبان تعداد بی شماری از زوار و گردشگران تور مشهد است .
مقبره امیرغیاث الدین ملکشاه 
قدمت بقعه امیر غیاث الدین ملکشاه به قرن نهم هجری قمری می رسد و در بازار بزرگ مشهد واقع شده است که شامل گنبد دوپوش ، دو مناره ، یک ایوان و چهار طاقی می باشد . بنای کنونی که مقبره بود ، با گذشت زمان به مسجد مبدل شد که هم اکنون به مسجد 72 تن معروف است . 
گنبد سبز
گنبد سبز که بنای آن مربوط به دوران صفویه است در واقع ، آرامگاه شیخ مومن استر آبادی بوده که در سال 1058 قمری کامل گردید  و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید . از ویژگی های این بنای تاریخی که در  خیابان آخوند خراسانی واقع شده است می توان به کاشیکاری زیبای بقعه که فیروزه ای مایل به سبز است ، پلان گنبد هشت ضلعی ، چهار ایوان و طاق نماهای آن اشاره نمود .
مصلای پایین خیابان
مصلای پایین خیابان که درقسمت شرقی مشهد بلوار مصلی واقع شده است، یکی از آثار تاریخی مربوط به دوران صفویه است که در سال 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . این مصلا در سال 1087 قمری احداث شد و ساختمان آن از یک ایوان بلند ، دو رواق در طرفین و یک گنبد آجری تشکیل شده که دارای مقرنس گچی و کاشیکاری های معرق است .
کوهستان پارک شادی
کوهستان پارک شادی مشهد در سال 1370 در زمینی به مساحت18 هکتار در انتهای بلوار وکیل آباد احداث شد . این مجموعه فرهنگی و تفریحی شامل : امکانات تفریحی و دستگاههای مجهز جهت بازیهای متنوع و مهیج ، نمازخانه ، پارکینگ ، مرکز فوریتهای پلیسی ، بانک ، فضای سبز ، غرفه های فروش موادغذایی ، محل استراحت خانوادگی ، ساختمان های اداری و نگهبانی می باشد که پذیرای تعداد بی شماری از مشهدی ها و گردشگران تور مشهد بوده که به قصد تفریح به این پارک می آیند.
گنبد خشتی
گنبد خشتی یکی دیگر از آثار تاریخی مشهد است که در سال 1345 به ثبت آثار ملی ایران در آمده و در دوره تیموری احداث شده و در دوره صفویه و قاجار تکمیل و تزیین گردیده است . بقعه امام زاده سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر به گنبد خشتی مشهور است و در خیابان طبرسی و کوچه ای به همین نام واقع شده است . دلیل نام گذاری این بقعه به گنبد خشتی هم جنس گنبد آن است که از خشت می باشد . 
چهار طاقی بازه هور
چهار طاقی بازه هور در مجاورت روستای رباط سفید و جائه قدیم مشهد - تربت حیدریه قرار دارد . که حدود 80 کیلو متر تا شهر مشهد فاصله دارد . این بنای سنگی که مربوط به دوران ساسانی است ، شامل سه ورودی و یک گنبد مرتفع است که ظاهرا به یک مجموعه معماری تعلق داشته و از آثار تاریخی این شهر محسوب می شود .
آرامگاه نادرشاه
آرامگاه نادرشاه افشار در سال 1342 به دست هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شد . مجموعه باغ موزه نادری از قسمت مرکزی محل دفن نادرشاه و دو تالار موزه تشکیل شده است که در یکی از موزه ها اسلحه های نادرشاه و در موزه دیگر سلاح های مربوط به سایر دوران نگه داری می شود . این آرامگاه یکی از مراکز دیدنی و تاریخی مشهد به شمار می رود که با استقبال بی نظیر گردشگران مواجه است .
مقبره پیر پالان دوز
مقبره پیر پالان دوز در شهر مشهد و در خیابان نواب صفوی ، ضلع شرقی حرم امام هشتم قرا دارد. این مقبره تاریخی در سال 1356 هجری شمسی به ثبت آثار ملی ایران درآمده است . محمد عارف عباسی که به پیر پالان دوز معرف بود ، یکی از عرفای قرن دهم هجری می باشد . مقبره او در دوران صفوی و در سال 985 قمری ساخته شد . بنای چهار ضلعی ، گنبد پیازی شکل ، ایوان آجری ، نقاشی و کاشیکاری از ویژگی های این بقعه تاریخی است .
مدرسه نواب
مدرسه نواب که نام دیگر آن صالحیه نواب می باشد، به همت ابو صالح رضوی در دوره سلطان سلیمان صفوی و سال 1086 ساخته شد . این مدرسه تاریخی که در خیابان شیرازی مشهد واقع شده است ، شامل دو طبقه و 75 حجره می باشد که با کاشی کاری های رنگی تزیین شده اند . مدرسه نواب نیز یکی دیگر از بناهای تاریخی مشهد است که به ثبت آثار ملی در آمده و اکنون بازسازی و ترمیم شده و طلاب زیادی در آن به تحصیل علوم دینی می پردازند .
مدرسه میرزا جعفر
مدرسه میرزا جعفر به همت میرزا جعفر سرو قدی در سال 1059 قمری ساخته شد و در سال 1285 قمری به دستور والی خراسان بازسازی گردید . این بنای تاریخی که مربوط به دوران صفویه است ، دارای معماری نفیس ، گچبری های زیبا ، مقرنس ، کاشیکاری معرق ، کتیبه های با ارزش و کتابخانه ای کامل است که یکی از درهای آن نیز از صحن عتیق امام رضا گشوده می شود . مدرسه میرزا جعفر یکی از مهم ترین کانون های علوم اسلامی در شهر مشهد است . 
مصلی طرق
مصلای طرق در قسمت جنوب شرقی مشهد و در روستای طرق قرار دارد که قدمت آن به قرن نهم هجری قمری می رسد . این مصلای تاریخی در سال 1318 به ثبت آثار ملی ایران در آمده است . مصلای طرق در سال 837 قمری بنا شد و شامل یک ایوان بلند مرکزی ، ایوانچه هایی بر طرفین ، محراب و اتاق های گوشواره بوده که با کتیبه های خط ثلث ، قاب ها و کاربندی های گچبری بر سقف تزیین گردیده است .
آرامگاه خواجه ربیع
آرامگاه خواجه ربیع به سفارش شیخ بهایی و به دست شاه عباس صفوی در سال 1031 هجری قمری ساخته شد و به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال 1310 به ثبت رسید . خواجه ربیع از یاران پیامبر اسلام و سرداران سپاه امیر المومنین بوده که در سال 63 قمری در شهر دوغان چشم از جهان فرو بست .
آرامگاه خواجه اباصلت
آرامگاه خواجه ابا صلت در فاصله 12 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است . خواجه اباصلت فرزند صالح هروی بوده که مردم اور را خادم و محرم امام رضا می دانستند تا حدی که در موقع مرگ ایشان را همراهی می کرد . او که کتاب  وفات الرضا را تالیف کرده بود در سال 207 هجری قمری در خراسان در گذشت . مقبره او به شکل چهار ضلعی و شامل چهار درب می باشد که توسط کاشیکاری هفت رنگ و آینه کاری تزیین شده است .
مسجد گنبد کبود
مسجد گنبد کبود که در شهرستان کلات استان خراسان واقع شده است ، مربوط به دوران سلجوقی بوده که نادرشاه آن را گسترش داده است . کتیبه ای سنگی به خط نستعلیق که قدمت آن به دوران قاجار می رسد نیزدر این مسجد نصب شده و بیانگر آن است که در سال 1250 قمری بازسازی شده است . این بنای مذهبی و تاریخی از کامل ترین هنر هنرمندان ، معماری و تزیین مقرنس برخوردار می باشد .
کاخ خورشید
کاخ خورشید به دستور نادرشاه در سال 1151 قمری در شهر کلات بنا شد و عملیات ساخت آن تا آخرین سالهای حیات نادرشاه یعنی سال 1160 قمری ادامه یافت . در این کاخ که مانند خزانه نادرشاه به شمار می رفت ، کتیبه ای بسیار زیبا از سوره نبا دیده می شود که گردا گرد گنبد نوشته شده و ارزش این بنای تاریخی را چند برابر می کند . 
کتیبه خان تاشی
کتیبه خان تاشی در جاده مشهد به سمت کلات و در مجاورت راه و در دره کارده واقع شده است . سنگ نوشته ای موسوم به کتیبه خان تاشی بر روی صخره ای به چشم می خورد که مربوط به دوران صفوی بوده که در سال 1386 به ثبت آثار ملی کشور رسیده است . این کتبیه تاریخی از 10 سطر به خط زیبای ثلث متنی نوشته شده و طول آن یک متر می باشد .
مجموعه فرهنگی ، تفریحی کوهسنگی
مجموعه تفریحی - فرهنگی کوهسنگی بعد از پارک ملت دومین پارک معروف مشهد است که جزو قدیم ترین مراکز تفریحی شهر به شمار می رود . دلیل نام گذاری این بوستان نیز وجود دو کوه سنگی می باشد . علاوه بر آب و هوای مناسب و فضای زیبا این مجموعه از بخش های متنوع دیگری تشکیل شده که در حال گسترش بوده و به یکی از مکان های توریستی مشهد می باشد که در بین مشهدی ها و گردشگران تور مشهد از محبوبیت زیادی برخوردار است .
باغ وحش وکیل آباد
باغ وحش وکیل آباد در قسمت جنوب غربی شهر مشهد و در مجاورت پارک جنگلی وکیل آباد قرار دارد که 125 نوع گونه جانوری ، 49 گونه پرنده ، 61 گونه پستاندار و 10 گونه آبزی در آن نگه داری می شود . این باغ وحش با وسعت 4 هکتار ، بزرگ ترین باغ وحش ایران محسوب می شود که از سراسر ایران و حتی کشور های خارجی برای بازدید از این باغ وحش مراجعه می نمایند.
پارک ملت
پارک ملت یکی از قدیمی ترین و اصلی ترین بوستان های مشهد محسوب می شود که در زمان محمد رضا شاه و در سال 1342 احداث شد . پارک ملت در غرب مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد ، ضلع شمال غربی تقاطع آزادی واقع شده است . این بوستان 12 هکتاری از بخش های مختلفی تشکیل شده و توانسته نظر گردشگران و شهروندان مشهدی را به خود جلب نماید . چرخ و فلک این بوستان نیز بزرگ ترین چرخ و فلک خاورمیانه و چهارمین چرخ و فلک مرتفع جهان است .